Emeklilere Zam – Yeni Emekli Maaşı Ne Kadar

82 Görüntülenme

Emekli maaşı artışları, Temmuz ayına kadar en çok aranan konular arasında yer almaya devam ediyor. Temmuz ayında, maaşların artış oranı yılın ilk altı ayındaki enflasyon oranlarına göre belirlenecek. Emekliler, ilk altı ayda enflasyon oranları karşısında emekli aylıklarını eritme karşısında gözlerini ve kulaklarını hükümetin kanadına çevirdiler. Enflasyon farklarının toplu anlaşmalarla birlikte emekliler maaşlarında ne kadar zam yapıldığını merak ediyor.

En düşük SSK ve Bağkur emekli maaşlarını , ayrıntılar ve tahminler uzman yorumcular tarafından ortaya çıkarılmaya başlandı. 2022’in ilk beş ayında, emekli aylıklarında %35’lik bir artışın yanı sıra toplu anlaşmadan kaynaklanan %7’lik artış ve enflasyon farklarının olacağı henüz belli oldu.

Haziran ayı enflasyon oranları açıklanmasıyla, memur ve emeklilerin maaşındaki artışın ne kadar olacağı belli olacak. Emekli aylıkları ve memur maaşlarındaki gelecekteki artışlar hakkındaki tahminler gelmeye devam ediyor. Peki, emekliler ne kadar maaş alacak?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : Son Dakika! Akaryakıta Bir Zam Daha!

Emeklilere Zam

Emekli aylıklarına, 4 Temmuz’da saat 10:00’da duyurulacak olan Haziran ayı enflasyon oranıyla karar verileceği biliniyor. İlk beş aylık döneme göre maaşların %35 olacağı açıkça belli olmakla birlikte, Haziran ayındaki enflasyon oranlarının da eklenmesiyle maaşlar belli olacak. 5 aylık verilere göre, SSK maaşları 2000 yılından önce emekli olanlar 3093 T’den 4467 TL seviyesine kadar artış gösterecek.2000 yılından sonra olanlar ise  2500 TL’den 2759 TL ye kadar artış gösterecek.

En düşük esnaf Bağkur maaşları şu anda artış ile 3254 TL seviyesinde olmakla birlikte, en düşük tarım bağlı emekli maaşlarının önümüzdeki zamlarla 3068 TL olması bekleniyor. Bu fiyatlar, 4 Temmuz sabahı Haziran ayında yapılacak toplantıyla açıklanacak.

Emekli Maaşım Ne Kadar?

Emekli aylığı ve memur maaş zammıyla ilgili duyuralar başladı. Mayıs ayında enflasyon rakamları açıklandıktan sonra yeni hesaplamalar yapılmaya başlandı. Öte yandan Merkez Bankası’nın 6 aylık beklenti anketin duyurulmasıyla, uzmanlar iki kat hesaplama yaptı. Açıklanan 5 aylık rakamlara göre emekli aylığı ve memur zamları yüzde 35’nin üzerinde olacak. Buna göre, Temmuz ayında 2000 yılından önce emekli olan SSK üyeleri en az 4 bin 465 lira maaş alacaklar. Peki, Temmuz ayında emekli aylığı ne kadar artacak? Asgari emeklilik nedir, ne kadar olacak?

5 aylık enflasyon rakamlarına göre;

En düşük memur maaşı 6,429 lira ile 8,688 lira arasında,
En düşük memur emekli maaşı 4,289 lira ile 5,796 lira arasında,
Zanaatkarların en düşük emekli maaşı 2,948 lira ila 3,999 lira,
2000 yılından önce emekliye ayrılan SSK üyeleri 3.292 liradan 4.465 liraya çıkacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.