Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir Teknoloji

Teknoloji endüstrisinin hızlı gelişen sektörlerinden biri de giyilebilir teknolojidir. Ve giyilebilir teknoloji, sanal ve artırılmış gerçeklik kulaklıklarından fitness takip cihazlarına, hatta son derece gelişmiş spor ve akıllı saatlere kadar hayatımızın her yerinde kullanılır hale gelmiştir. Peki, tam anlamıyla giyilebilir teknoloji nedir?

Giyilebilir Teknolojiler Nelerdir?

Giyilebilir Teknolojiler Nelerdir

Vücut hareketlerini takip eden hareketli sensörlerle yüklü olan giyilebilir cihazlar; bluetooth, Wi-Fi ve mobil internet bağlantısı ile yönetilebiliyor. Giyilebilir cihazlara sensörler yardımıyla bağlanan kullanıcılar, zihinsel ve fiziksel sağlığını kontrol ederek bu sayede daha zinde bir yaşam sürdürebiliyorlar. Ve kullanıcıların her an yanında olabilecek giyilebilir teknoloji alanları şunlardır; 

  • eğlence
  • sağlık
  • bilgi alma
  • eğitim
  • sosyalleşme
  • güvenlik

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : YouTube’da Nasıl Para Kazanılır?

Giyilebilir Teknoloji Örnekleri Nelerdir?

Hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştıran giyilebilir teknoloji ürünleri şunlardır;

Akıllı Saatler

akıllı saatler

Giyilebilir teknoloji sayesinde tablet ve telefonların sahip olduğu özellikleri barındırıyor olan akıllı saatler, oldukça kullanışlı ve pratiktir. Örneğin telefonunuz çaldığında, gelen çağrıya akıllı saatiniz ile cevap verebilir ve yine görüşmeyi de akıllı saat üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Üstelik giyilebilir teknolojiye sahip olan akıllı saatlerin fotoğraf çekme, müzik dinleme ve dahili GPS özelliği ile anlık konum gösterme özelliği de vardır.

Sağlık ve Fitness Takip Cihazları

Sağlık ve Fitness Takip Cihazları

Giyilebilir teknolojik ürünlerine verilebilecek bir diğer örnek de sağlık ve fitness takip cihazlarıdır. Bu cihazlar, kamera ya da bileğe takılarak kullanılır. Ve en çok kullanılan giyilebilir teknoloji cihazları olmalarıyla birlikte, kalp atış hızınızı, yaptığınız egzersizleri, uyku düzeninizi ve hatta uyurken ki vücut hareketlerinizi ölçerek ağırlık analizinizi yapabilmektedir. Yani sağlık ve fitness takip cihazlarının bizlere adeta kişisel eğitim sunduğunu söyleyebiliriz.

Akıllı Tekstil Ürünleri

Akıllı Tekstil Ürünleri

Daha çok geleceğe yönelik olan ve şu günlerde gelişme aşamasındaki akıllı tekstil ürünleri, yakında akıllı saat ve bileklikleri özelliklerin tümünü taşıyabilecek. Moda dünyasındaki yerini yavaştan almaya başlayan akıllı tekstil ürünleri, tüm pazar yerlerine satılmaya başladığında göreceği ilginin de çok büyük olacağı tahmin edilmekte. Akıllı tekstil ürünlerine bir örnek vermek gerekirse; bu alanda üretilecek olan akıllı montlar, hem iç hem de dış katmanlarında bulunan sensörler sayesinde kendini ortam sıcaklığına göre en iyi şekilde ayarlayabilecek. Spor yaparken giyeceğiniz kıyafetler ise kendisini vücut sıcaklığınızın ritmine göre ayarlayacak ve terleme seviyenizi en aza indirecek. Bunlar, henüz basit bir örnek olmakla birlikte, akıllı tekstil teknolojisi yeterli seviyede geliştiğinde, insanlık için atılmış muazzam bir adım olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir