İnternet Kablo Renkleri Nasıl Bağlanır? – ADSL Kablosu Birbirine Nasıl Bağlanır?

Teknoloji gelişmeye devam ettikçe internet de tüm dünyada yayılmaya devam ediyor. Dünya’da yaklaşık olarak 5 milyar kişi internete erişim sağlayabiliyor. İnternet, bizler içinde hayatımızın vazgeçilmezi oldu artık. İnternet kullanırken çeşitli sorunlarla karşılaşmak da mümkün oluyor. Örneğin internetimizin kablo bağlantısı veya kablosuz bağlantısı bozulabiliyor. Bu yazımızda sizlere internet kablosu renkleri nelerdir ondan bahsedeceğiz. Evlerinizde veya işyerinizde bulunan internetinizin kablosunda bir sorun çıktıysa ve bu sorunu düzeltmek istiyorsanız, tamirci çağırmak yerine siz yapabilirsiniz hem de çok kolay bir şekilde. Eğer kendiniz internet kablosunu bağlayacaksanız tek ihtiyacınız olan şey gerekli ekipmanlar üstelik bu ekipmanlara erişmek de çok kolay. İlk olarak internet kablosu renklerinden bahsedelim. İnternetinizin ethernet kablosunda bir takım farklı renkte kablolar bulunuyor. Ethernet kablosunda bulunan bu renkler ise şöyle: turuncu, yeşil, mavi, kahverengi, turuncu beyaz, mavi beyaz, yeşil beyaz ve kahverengi beyaz. Ethernet kablosunda toplamda 8 farklı renkli kablo bulunuyor ve bu kablolar doğru şekilde bağlandığı zaman bizlerin internet erişimini sağlıyor. Şimdi sizlere internet kablosu renkleri nasıl bağlanır ondan bahsedelim.

İnternet Kablo Renkleri Nasıl Bağlanır

Ethernet kablosu bozulan veya yeni bir ethernet kablosu bağlamak isteyen çoğu kişi bu işlemin bu kadar kolay yapıldığını bilmiyor, ancak işlem çok kolay. Kablonuzu kendiniz bağlamanız için gerekli olan şeyler ise ethernet kablosu, RJ45 konektörü ve ağ pensesi. İnternet kablosunu kendi bağlamak isteyen kullanıcıların en çok arama yaptığı konu da “internet kablo renkleri nasıl bağlanır” oluyor. Bu yazımız da sizlere internet kablo renklerinin nasıl bağlandığını ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini aktaracağız.

İlk olarak Ethernet kablosundaki renklerin sıralamasını aktaralım. Kablodaki renklerin sıralaması şöyle:

  1. Turuncu beyaz
  2. Turuncu
  3. Yeşil Beyaz
  4. Mavi
  5. Mavi Beyaz
  6. Yeşil 
  7. Kahverengi Beyaz 
  8. Kahverengi

Sıralama bu şekilde. Sıralamayı doğru yapmak ise çok önem taşıyor. Eğer sıralamada bir yanlışlık yaparsanız internet bağlantınız olmayabilir veya hız sorunları yaşayabilirsiniz. Bu sıralamayı doğru bir şekilde yaptıktan sonra kabloları RJ45 konektörüne yerleştirmeniz gerekiyor. Kabloları RJ45 konektörüne yerleştirdikten sonra, bir yanlışlık olmaması için tekrardan renklerin sıralamasını kontrol edin. Daha sonra kabloları konektöre sıkıştırın. Sonrasında ise ağ pensesini alın ve RJ45 konektörünü ağ pensesinde bulunan yuvaya yerleştirin ve ağ pensesini sıkın. Ağ pensesini sıkarken biraz güç uygulamanız gerekecek ve sıkıştırma işleminin başarılı olduğunu anlamak için ise penseyi sıktığınızda konektörden çıt sesi gelmesi gerekiyor. Bu işlemlerin aynısı kablonun diğer ucuna da uyguladıktan sonra ethernet kablonuzun bir ucunu modeminize diğer ucunu da cihazınıza bağlayarak işlemi bitirebilirsiniz. İşlem bittikten sonra kabloyu bağladığınızda bağlantı problemi veya hızda yavaşlık gibi bir problem yaşıyorsanız muhtemelen bir hata yapmış olmalısınız. Eğer bu tür bir hata alırsanız kabloyu çıkarın ve kontrol edin, hata var ise bu işlemleri doğru bir şekilde baştan yapmanız doğru bağlantı kurmanıza yetecektir.

İNTERNET KABLOSU NASIL BAĞLANIR VİDEO


Şimdi bu videoyu dikkatlice izleyelim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *