YouTube’da Nasıl Para Kazanılır?

youtube para kazanma

Tüm dünya genelinde 2 milyara yaklaşmış kullanıcı sayısı ile alanının en büyüğü olan YouTube platformu, milyarlarca farklı videoyu bünyesinde barındırmakta ve her gün yeni videolar eklenmekte. Kullanıcılar bu platforma girerek o videoları izliyor, müzik dinliyor ve kısacası YouTube platformu üzerinde uzun süreli vakitler geçiriyorlar. Ve bu da hem platforma ve hem de o platform içerisindeki videoları üreten kişilere maddi kazançlar sağlıyor. YouTube platformunun kazandığı para bir yana, bu platforma içerik üreten kişilerin kazandığı paralardan bahsedecek olursak gerçekten de hatrı sayılır rakamlar olduğunu söyleyebiliriz. Peki, YouTube’da nasıl para kazanılır? YouTube para kazanma şartları nelerdir?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR : NFT Nedir,Nasıl Yapılır – NFT Örnekleri ?

YouTube Para Kazanma

youtube para kazanma

YouTube, 2018 yılına kadar sadece AdSense ile para kazanılmasına olanak sağlıyordu. Ancak o tarihten itibaren alınan kararlardan sonra içerik üreticileri için alternatif para kazanma yöntemleri de sunulmuş oldu. İlk olarak AdSense ile para kazanma yönteminden bahsedelim.

Onaylı bir YouTube yayıncısı olmanız durumunda, yayınlamış olduğunuz videoyu izleyen bir kullanıcı, video içeriğiniz ve genel kitleniz ile alakadar olan reklamları görecektir. Ve kullanıcıların da bu reklamlara tıklaması durumunda para kazanırsınız, gelen tutarlar bakiyenizde birikir. Bu yöntem ile ne kadarlık bir kazanç sağlayabileceğiniz, videonun uzunluğu, türü ve tıklama oranına göre değişiklik gösterir. 

YouTube’de para kazanmanın bir diğer yöntemi de kendi ürün veya hizmetinizi satmanız şeklindedir. Bu yöntem ile videolarınızı izleyen kullanıcılara, o videonun içeriğinde veya son kısmında ürün ve hizmet reklamı yaparak, onların bunu satın almasını sağlayabilirsiniz. Elbette ki bunun için YouTube platformunun onaylı bir içerik üreticisi olmanız gerekmemekle birlikte, yine de bu şekilde para kazanabilmek için abone ve izlenme sayınızın yüksek olması gerekir. 

Video içeriklerinize sponsorlu reklamlar alarak da YouTube’dan para kazanabilirsiniz. Bu, bir önceki madde ile benzerlik gösterir ve bu defa kendinize ait olan bir şeyi değil de başkasına ait olan bir şeyi satmaya çalışırsınız. Ve bu yöntemle kazanacağınız para, karşı taraf ile yaptığınız anlaşmaya göre belirlenir ve izleme başına veya her bir satıştan komisyon alma şeklindedir. 

Bir de bunlara ek olarak Super Chat’lerle YouTube geliri elde etme yöntemi vardır. Örneğin, büyük bir kanala sahipsiniz ve kanalınızda da canlı yayın açtınız diyelim. Kullanıcılar, o yayın esnasında yorum ve mesajlarının üst sıralarda görünmesi için size bağış yaparlar. Ve siz de bu şekilde YouTube’dan farklı bir şekilde para kazanmış olursunuz.

YouTube Para Kazanma Şartları

YouTube platformundan para kazanmak her ne kadar harika bir durum ve birçok kişinin hayali olsa da, bunun için bazı gereksinimleri sağlıyor olmanız gerekmekedir. Öncelikle, YouTube iş ortağı olarak kabul edilmelisiniz. Ve bunun için de ilk adım olarak 1000 aboneye ulaşma şartınız olur. Bu şartı yerine getirdiğinizde ise ikinci bir şart daha vardır ve o şart da son 12 ay içinde toplam 4000 saat izlenmeye ulaşmış olmanızdır. Ve bu şartların her ikisini de sağlıyor olma durumunuzda, YouTube programına başvuru yapabilirsiniz. Google AdSense hesabı ile yaptığınız iş ortaklığı başvurusunun kabul edilmesi durumunda ise artık reklamlar sayesinde YouTube’dan para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Benim kanalım bunun için uygun değil.Size kanalımın ekran görüntüsünü bırakıyorum.Buraya içerik stüdyosu->para kazanma bölümünden ulaşabilirsiniz.

YouTube İş Ortağı Programına başvuru yapmak için;

  • YouTube hesabınız üzerinden oturum açın,
  • İçerik Stüdyosuna giriş yapın,
  • Sol kısımda yer alan menü üzerinden Kanal > Durum ve özellikler’i seçin,
  • “Para Kazanma” kısmı üzerine gelip “etkinleştir” seçeceğine tıklayın,
  • Ve daha sonra ekran üzerindeki adımları doğru bir şekilde devam ettirerek adımları tamamlayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir